Ar vietējo atbalstu Iecavā un Bukaišos atklāti 11 jauni dižkoki

Rīga, 12.jūn., LETA. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), pateicoties vietējo dabas aktīvistu sniegtajai informācijai, maijā un jūnijā Iecavas novadā, kā arī Tērvetes novada Bukaišu pagastā atklājusi un dabas datu sistēmā "Ozols" fiksējusi 11 valsts nozīmes dižkokus un piecus potenciālos dižkokus, aģentūru LETA informēja DAP pārstāve Baiba Ralle.

Vēl pirms vairākiem gadiem DAP rīcībā bija ļoti nepilnīga informācija par dižkokiem Iecavas novadā, bet patlaban novads kļuvis par 330 dižkokiem bagātāks. Ralle klāstīja, ka nesenos vērtīgos atradumus palīdzējusi konstatēt vietējā iedzīvotāja Andra Karlena, kas pārvaldes ekspertiem ziņoja par sarkano ozolu, bet vēlāk DAP darbiniekus aicinājusi iepazīties ar vēl vairākiem dižkokiem senu dzimtas māju apkārtnē.

Šajās mājās atklāti vēl divi dižkoku izmērus sasnieguši ozoli - 5,5 un 4,16 metru apkārtmērā -, kā arī divi potenciālie dižkoki. 4,16 metrus lielajam dižozolam māju saimnieki zinājuši arī precīzu stādīšanas gadu - tas iestādīts 1900.gadā par godu vecmāmiņas piedzimšanai.

"Šis ir otrais gadījums, kad uzzinām tik precīzu dižkoka stāstu. Fakti ļauj secināt, ka labos apstākļos augošam ozolam, lai tas sasniegtu dižkoka izmērus, nepieciešami 100 līdz 120 gadi," komentēja DAP Pierīgas reģionālās administrācijas vecākā eksperte Vita Caune.

Bukaišu pagastā, pateicoties vietējai vides aktīvistei Skaidrītei Urbānei, izdevies fiksēt deviņus jaunus dižkokus, kā arī trīs potenciālos dižkokus. Atrasti un ar dižkoku apzīmējumiem dabā apzīmēti gan ozoli, gan priedes, arī liepa, viena rietumu tūja, kā arī vīksna. Kopumā Bukaišu novadā fiksēti jau 70 dižkoki.

"Urbānes kundze dižkoku meklēšanā iesaistās regulāri, un šī nebija pirmā reize, kad kopīgiem spēkiem devāmies dabā atklāt dižkokus. Līdz ar to liela daļa dižkoku Bukaišu pagastā atklāti, pateicoties tieši viņas iniciatīvai un entuziasmam. Viņa aktīvi komunicē ar vietējiem iedzīvotājiem, uzzinot arvien jaunas potenciālo dižkoku atrašanās vietas, kā arī skaidro viņiem to vērtību," skaidroja Caune.

DAP uzsver, ka dižkoki Latvijā ir liela ainaviska vērtība, turklāt tajos samērā bieži mīt retas un aizsargājamas putnu, kukaiņu, piepju, ķērpju un sūnu sugas. Līdz ar to dižkoku apzināšana var palīdzēt šo sugu izpētē un aizsardzībā.