Vēja elektrostacijas parku būvniecību Dobeles un Tukuma novadā varētu sākt 2020.gadā

Jelgava, 13.nov., LETA. Vēja elektrostacijas parku būvniecību Dobeles novada Dobeles pagastā un Tukuma novada Džūkstes pagastā varētu sākt 2020.gadā, liecina paredzētās darbības ietekmes uz vidi novērtējuma sākotnējās sabiedriskās apspriešanas protokoli.

Ieceres autors Gatis Galviņš, tiekoties ar abu novadu iedzīvotājiem, klāstīja, ka darbus varētu sākt ap 2020.gadu, un lielākais darba apjoms būs saistīts tieši ar pievadceļu izbūvi. Lai nodrošinātu parku darbu, būs nepieciešams izbūvēt arī laukumus, enerģijas pārvades un telekomunikāciju līnijas. Saražotās elektroenerģijas nodošanai kopējā tīkla tiks izbūvētas elektropārvades kabeļu līnijas, kas tiks pieslēgtas esošajām vai jaunām apakšstacijām.

Teritoriju izpēte gan Tukuma, gan Dobeles novadā notiekot jau sešus gadus. Zemi vēja parku ierīkošanai idejas īstenotāji nomās no privātīpašniekiem, daļa nomas maksas nonāks fondā sabiedriskā labuma pasākuma rīkošanai.

Apspriedes protokols liecina, ka abu novadu iedzīvotāji uztraucas par vēja turbīnu augstumu un modeli, taču pašlaik precīzāka informācija neesot zināma, jo vēl tiekot apzinātas iespējas.

Galviņš klāstīja, ka uzņēmēju plānos ir arī 27 turbīnu uzstādīšana meža teritorijās Dundagā.

Piedaloties sapulcē Džūkstē, Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") parka izbūves ideju atbalstīja, skaidrojot, ka šāds investīciju projekts ir ieguvums novadam, jo tiks atjaunoti ceļi, radītas darba vietas un augs iekasēto nodokļu apjoms.

Jau vēstīts, ka elektroenerģijas ražotāja SIA "Eolus" meitas uzņēmumi SIA "Dobele Wind" un "Pienava Wind" plāno izveidot vēja elektrostaciju parkus "Dobele" un "Pienava".

Vēja elektrostaciju parkā "Dobele" ir plānots uzstādīt ne vairāk kā 27 vēja elektrostacijas ar kopējo ražošanas jaudu līdz 108 megavatiem, bet "Pienavā" plānotas ne vairāk kā 25 vēja elektrostacijas ar kopējo jaudu līdz 100 megavatiem. Uzstādāmo vēja elektrostaciju modelis un tehniskie raksturlielumi, kā arī precīzs to novietojums šobrīd vēl nav noteikts. Ietekmes uz vidi novērtējuma procesa laikā ir paredzēts vērtēt vairākus vēja elektrostaciju modeļus, salīdzinot tos, un precizēt novietojumu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka SIA "Eolus" pieder kopumā desmit uzņēmumi, kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu - "Audruves wind", "Gulbji wind", "Melderi wind", "Pienava wind", "Virzas wind", "Dobele wind", "Mekji wind", "Osi wind", "Unas wind" un "Valpene wind". "Eolus" finanšu gadā, kas ilga no 2014.gada 1.septembra līdz 2015.gada 31.augustam, strādāja ar 94 138 eiro zaudējumiem.