Banner 980x90

Pētersone: Nodokļu iekasēšanas gada plānu diez vai izdosies izpildīt

Foto: Edijs Pālens/LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA

Nodokļu iekasēšanas gada plānu diez vai izdosies izpildīt, jo astoņos mēnešos iztrūkums ir aptuveni 47 miljoni eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozes.

Kā intervijā laikrakstam "Neatkarīgā" norāda VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone, lielākā daļa no neiekasētajiem nodokļiem ir pievienotās vērtības nodoklis (PVN) - 42 miljoni eiro. "Ir citi nodokļi, kas tiek iekasēti labi, piemēram, akcīzes nodoklis, bet tas nevar kompensēt PVN neizpildi," secina Pētersone.

Salīdzinot ar pagājušā gada astoņiem mēnešiem, kopējie nodokļu ieņēmumi ir lielāki par 211 miljoniem eiro, kas ir 4,5% palielinājums. Vairāk nekā pērn ir iekasēts arī PVN - plus 44 miljoni eiro, kas nozīmē, ka astoņu mēnešu laikā PVN ir iekasēts par 4% vairāk nekā pērn.

"Tagad mēs jau varam runāt par to, ka plāns bija sastādīts pārāk optimistiski. Protams, pagājušā gada rudenī nebija iespējams precīzi noprognozēt, cik daudz nodokļu iekasēšanu ietekmēs ārpolitiskā situācija," skaidro VID vadītāja.

Viņa arī norāda, ka pērn budžeta likuma komplektā tika iesniegti daudzi normatīvie akti, kas palīdzētu cīnīties pret nodokļu nemaksātājiem, bet tā arī netika pieņemti. "Saeimā daļa no tiem tā arī netika izskatīti, piemēram, normatīvie akti par viena īpašnieka uzņēmumiem, tas ir, trešo valstu pilsoņu Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, kas pēc tam Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir rūpju bērns, jo nemaksā šeit nodokļus un iesaistās dažādās krāpnieciskās shēmās," uzsver Pētersone.

Vienlaikus viņa norāda, ka nodokļu maksāšanas kultūra sāk uzlaboties. "Vispārzināms ir fakts, ka Latvijā cilvēku skaits samazinās, tomēr nodokļu maksātāju skaits palielinās. Palielinās gan nodarbināto skaits, gan saimnieciskās darbības veicēju skaits, tāpat arī uzņēmumu skaits," stāsta amatpersona. Pēdējo divu trīs gadu laikā VID ir izslēdzis no PVN maksātāju reģistra, apturējis saimniecisko darbību vai rosinājis likvidāciju vairāk nekā 20 000 uzņēmumu.

"Taču, neraugoties uz šīm aktivitātēm, ir vērojams būtisks nodokļu maksātāju skaita palielinājums. Cits jautājums, kādi ir šie nodokļu maksātāji - vai tie veic reģistrētu darbību, cik tie ir lieli, cik samaksājuši nodokļos," norāda Pētersone. Atbilstoši pagājušā gada datiem 4500-5000 juridiskās personas samaksāja aptuveni 90% jeb 7 miljardus eiro no visiem valsts budžeta nodokļu ieņēmumiem, bet puse no reģistrētajiem valsts budžetā nav samaksājuši ne eiro centa. "Uzņēmumu kodols, kas uztur visas mūsu sabiedrības vajadzības, ir relatīvi neliels," piebilst VID vadītāja.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)