Annas Brigaderes pamatskolā atzīmē Pasaules dzejas diena un un apseko putnu būrīšus
Agrais pavasaris jau kuro gadu mūs – Annas Brigaderes pamatskolas skolēnus - aicina uz mežu, lai mēs parūpētos par putnu mājām – mūsu pašu gatavotajiem putnu būriem, kuros pēc aukstās ziemas jāveic ģenerāltīrīšana, jo pavisam drīz tajos mājvietu meklēs atlidojušie putni, lai vītu jaunas ligzdiņas un rūpētos par saviem putnu mazuļiem.
Sadarbībā ar Tērvetes informācijas centra speciālistēm divas pārstāves no 5.klases, 6., 7. un 9.klases skolēni 20. martā devās uz Tērvetes dabas parku, kur iepriekšējā gadā skolēni izlika pašu darinātos būrīšus.
Skolēni sadalījās divās grupās – katra grupa devās apsekot savu teritoriju. Puiši nesa kāpnes un meistarīgi noņēma būrīti, izņemot no tā visu lieko, meitenes pierakstīja, kas atradās katrā būrītī un kā savas ligzdiņas veidojusi katra putnu ģimenīte. Viss gluži kā pie cilvēkiem – vienā būrītī glīti iekārtota ligzdiņa, citā dzīvesvieta ne pārāk glīta, mazliet juceklīga. Pēdējais būrītis sagādāja pārsteigumu – tajā bez dabas materiāliem atradās arī kaut kas līdzīgs peļu astēm (droši vien kādas maltītes atliekas). Pēc paveiktā darbiņa mūs gaidīja nākamais uzdevums, par kuru bija parūpējušās centra speciālistes Inese Namniece un Inaida Jagučanska.
Skolēniem vajadzēja sameklēt mežā paslēpušos meža dzīvnieciņus un putnus. Protams, lapsa un vāvere bija viegli pamanāmas, tāpat arī pūce, vārna, dzenis un sīlis. Balto sermuliņu uz mazā sniega pleķīša pamanīja tikai vērīgākie. Vēl atradām sesku un ūdeli, bet pašam mazākajam vārdu nezinājām. Izrādās, tā bija zebiekste. Cik gan vērīgam un piesardzīgam jābūt, lai kādu no šiem dzīvniekiem pamanītu pa īstam! Vēl viens zināšanu pārbaudes uzdevums bija dzīvnieku pēdu atpazīšana; tas bija vieglāk izdarāms, jo līdzās pēdām bija dažādas uzvedinošas norādes. Šī diena bija kā ļoti vērtīga un izzinoša mācību stunda ar praktisku darbošanos – tā notika dabā, cilvēka roku pieskāriens, neiejaucoties putnēnu dzīves ritmā, veica labu darbu, mūs pavadīja zinošas un laipnas pavadones, pilnu krūti elpojām veselīgo Tērvetes meža gaisu. Arī skolas apkārtnē esošie putnu būri tiks iztīrīti, pirmās iemaņas šāda darba veikšanā apgūs sākumskolas skolēni.
Savukārt nedēļas pēdējā darbadienā (23.martā) visi piedalījāmies Pasaules dzejas dienai veltītā pasākumā. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā Asambleja ir noteikusi vairākas starptautiskās dienas, kas izceļ dažādus sabiedrības attīstībai nozīmīgus tematus un jomas, viena no šādām dienām ir 21.marts – Pasaules dzejas diena.
Pirmo reizi arī mēs piedalījāmies šāda pasākuma rīkošanā mūsu skoliņā. Jau pirms brīvlaika katra klase saņēma konkrētu uzdevumu, kas bija jāsagatavo. Sākumskolas klases gatavoja tematisko dzeju – bērnu dzeju, dabas dzeju, 1.klases skolēni atcerējās un apguva dažādus skaitāmpantus. Vecāko klašu skolēniem bija atšķirīga pieeja: 5.klase veidoja grafiskos dzejoļus, 6.klase sacerēja akrostihus, 7.klase iestudēja mīlas dzejoli, bet 9.klase bija sagatavojusi videoprezentāciju ar pašu sacerētām haikām. Tā kā 8.klases skolnieces Kristenas māmiņa ir mūsu skolas absolvente, daudzu skaistu dziesmu tekstu autore, dzejniece Ulla Kavicka, 8.klase runāja Ullas Kavickas dzeju un iepazīstināja ar dzejnieces daiļradi.
Pasaules dzejas dienas pasākumā dzeja tika aplūkota gan no klasiskā viedokļa, gan pievēršoties dzejoļa formai un vizuālai uztverei. Noslēgumā katrai klasei bija jāveic dzejisks uzdevums ( 9.klase sacerēja brīnišķīgu mīlas dzejoli, 7.klase savu grafisko dzejoli sacerēja sirds formā. Tapa arī haikas, akrostihs un pavasara dzejolis.
Lūk, 9.klases dzejoļa pirmais pants: "Viegls vējš plivina tavus matus,
Tavs smaids man saules vietā.
Bet nespēju pateikt tos vārdus...
Es mīlu..."
Uz sarakstu