Annas Brigaderes pamatskola uzsāk projektu attīstības izglītībā
Lai apgūtu jaunas zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas 21.gadsimtā gan pedagogiem, gan skolēniem, Annas Brigaderes pamatskola Tērvetes novada Kroņaucē iesaistījusies Izglītības attīstības centra izsludinātajā projektu konkursā "Globālā dimensija sociālo zinātņu mācību priekšmetos" un guvusi atbalstu projekta realizācijai, pilsētas informācijas portālu Dobele24.lv informēja Annas Brigaderes pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Maija Klāsupa.
Projektā pieteicās 123 Latijas izglītības iestādes, taču dalībai tika apstiprināta tikai 21 skola, tostarp arī Annas Brigaderes pamatskola, kas starp dalībskolām ir vienīgā pamatskola. Atbilstoši projekta mērķim un prioritātēm, projektā darbojas skolas komanda četru cilvēku sastāvā: sociālo zinību, vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja Sandra Geislere, dabaszinību, ģeogrāfijas un krievu valodas skolotāja Setlana Kursina, informātikas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja Inese Deņisova un direktores vietniece izglītības jomā, latviešu valodas un literatūras skolotāja Maija Klāsupa.
Projekta mērķis ir veicināt sabiedrības interesi un līdzdalību attīstības/globālajā izglītībā (AI/GI) un sekmēt sabiedrības izpratni par attīstības jautājumiem Latvijā, Igaunijā un Apvienotajā Karalistē, kā arī Eiropā kopumā; īpašu uzmanību pievēršot jauniešu izpratnei par savstarpējo mijiedarbību pasaulē, kā arī atbalstot jauniešu aktīvu darbošanos taisnīgākas, vienlīdzīgākas pasaules labā.
Projekta ietvaros jau notikušas divas aktivitātes - 14.novembrī projekta komandas koordinatore Maija Klāsupa piedalījās starptautiskā konferencē "Globālās dimensijas klātbūtne izglītībā un nākotnes iespējas", kurā uzstājās gan projekta ārvalstu partneri, gan IAC komanda. Interesants skatījums globālās izglītības izpratnē bija LU Sociālo zinātņu fakultātes Politikas nodaļas profesorei Žanetai Ozoliņai, aicinot palūkoties pāri nosacītajam žogam, kuru mēs paši sev apkārt esam uzcēluši.
Liels ieguvums bija projekta komandas dalība trīs dienu ievadseminārā Siguldā, kur līdzdarbojās visi projektā iesaistīto skolu pārstāvji - četri cilvēki no 21 izglītības iestādes.
"Guvām plašu ieskatu dažādos globālās izglītības jautājumos, darbojāmies praktiski gan komandā, gan grupās, gan pa pāriem, gan individuāli. Tā bija pozitīva sadarbība starp skolu pārstāvjiem un projekta vadības komandu no Izglītības attīstības centra, tā bija jaunas sadarbības veidošana starp skolām un patīkama satikšanās ar jau citos projektos iepazītiem kolēģiem," stāsta Maija Klāsupa.
Ievadsemināra nodarbībās skolotāji apguvuši daudzveidīgas globālās izglītības tēmas, uzzinot, kas ir globālā izglītība, tās saturiskās jomas un vieta mācību procesā un kas ir sociālā un ekoloģiskā atbildība un globalizācijas procesi. Tāpat runāts par drošības un taisnīguma jautājumiem globālajā izglītībā, par katras skolas vietu mainīgajā pasaulē un kāpēc skolai ir svarīgas globālās zināšanas.
Ļoti vērtīgi bijuši arī pieredzes stāsti – par pieredzēto Kamerūnā stāstīja "Sinfonietta Rīga" izpilddirektors, "GLEN Latvija" pārstāvis Timurs Tomsons, un LNT ziņu diktore Ilze Dobele ar Zambijā filmētiem sižetiem saistoši iepazīstināja par pieredzēto šajā valstī globālās izglītības aspektā.
"Mūsu komandas uzdevums ir novadīt vismaz 10 mācību un audzināšanas stundas savā skolā globālās izglītības tematikā, īstenot vismaz vienu ārpusstundas pasākumu skolēniem, skolotājiem, kā arī plašākai sabiedrībai par GI tematiku. Šobrīd top darbs pie šo aktivitāšu sagatavošanas," stāsta Maija Klāsupa. "Viena no galvenajām atziņām pēc ievadsemināra bija šāda – globālā izglītība sniedz iespēju uzzināt, kā dzīvot labāk labākā pasaulē, ko es varu darīt, lai pasaule kļūtu labāka."Bet projekta īstenotājs ir Izglītības attīstības centrs. Tā partneri projekta ietvaros ir Līdsas Attīstības izglītības centrs (Apvienotā Karaliste) (Leeds DEC), Mondo (Igaunija), bet asociētais partneris ir Britu padome Latvijā. Projektu finansē Eiropas Savienība Attīstības un sadarbības biroja "EuropeAid" programmas ietvaros.
Uz sarakstu