Auces novadā aizvadīti otrie Mednieku svētki

Sestdien, 20.februārī, Auces novadā notika II Mednieku svētki “Kur Tavi ragi”, kā laikā Auces novada Kultūras centrā pulcējās teju divi simti piecdesmit cilvēku, lai piedalītos Auces novada pašvaldības rīkotajos II Mednieku svētkos, pilsētas informācijas portālu Dobele24.lv informēja Auces novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Šēfere-Šteinberga.
Pēc pagājušā gada veiksmīgi nosvinētiem I Mednieku svētkiem ir nolemts turpināt šo tradīciju. Šogad kopā pulcējās Auces novada medību kolektīvi un vairāki vieskolektīvi, piemēram, no Naudītes un Zebrenes. Tāpat klātesošos ar savu klātbūtni pagodināja Zemgales virsmežniecības virsmežzinis Jānis Grava un Jonas Isajevas no Akmenes, kurš visu mūžu ir ne tikai kaislīgs mednieks, bet arī Auces novada pašvaldības sadarbības partneru Lietuvā Akmenes rajona Mednieku biedrības vadītājs
Šos svētkus īpašus padarīja tas, ka medniekiem bija iespēja savas medību trofejas atvest uz Auces novada Kultūras centru oficiālai vērtēšanai. Atsaucība bija liela, un kopā vērtēšanai tika atvestas vairāk kā 50 trofeju. Medību trofejas ieradās vērtēt Latvijas Medību trofeju vērtēšanas eksperts Jānis Baumanis kopā ar savu palīgu komandu.
Vislielākais skaits medību trofeju, kopā 28, vērtēšanai tika nodoti staltbriežu ragi. Jāpiemin, ka galvenie parametri, kas tiek vērtēti, lai noteiktu trofejas kvalitāti, dažādām trofejām ir atšķirīgi. Staltbrieža ragiem tiek mērīts ragu garums, acu un vidus žuburu garums, rožu apkārtmērs, apkārtmēri virs acu žuburiem un virs vidus žubura, masa, ragu izvērsums un žuburu skaits. Vēl tiek novērtēta virkne subjektīvo rādītāju: krāsa, pērļainums, žuburu gali, otro acu žuburu esība un vainags. Visvairāk punktu dod ragu garums un apkārtmērs, kā arī žuburu skaits.
Stirnāža ragi vērtēšanai tika nodoti 6. Stirnāža ragiem tiek vērtēts ragu garums, masa, tilpums, ragu izvērsums, kā arī virkne subjektīvo parametru: krāsa, pērļojums, rozes, žuburu galu smailums, ragu regularitāte un pareizums. Par ragu izskatu un to asimetriju punkti var tikt atskaitīti.
Meža kuiļa ilkņi šogad tika vērtēti 13. Meža kuiļa ilkņiem mēra apakšējo ilkņu garumu un platumu un augšējo ilkņu apkārtmēru. Par ilkņa izskatu un notrinumu punkti var tikt gan pieskaitīti, gan atskaitīti.
Jāpiemin, ka izstādēs eksponēto trofeju rādītāji tiek apkopoti speciālos izstāžu katalogos, tādā veidā dodot iespēju analizēt informāciju par medījamo dzīvnieku populāciju, stāvokli. Ilgākā laika posmā uzkrātā informācija par trofeju kvalitāti ļauj izstrādāt zinātniski pamatotus medījamo dzīvnieku populāciju veidošanas modeļus.
Lai nodrošinātu medību trofeju vienotas salīdzināšanas iespējas, trofeju vērtēšanai ir izstrādāta speciāla metodika, Latvijā - pēc CIC sistēmas, kas ir Eiropas trofeju vērtēšanas etalons, līdz ar to, lai arī pašam medniekam var šķist, ka vērtējumā pienāktos cits punktu skaits, subjektivitāte medību trofeju oficiālā vērtēšanā tādējādi tiek izslēgta.
Vislielāko medaļu skaitu šogad II Mednieku svētkos saņēma Jānis Allis (MK "Zebrene" un MK "Naudīte"), kopā saņemot septiņas sudraba un četras bronzas medaļas, no tām ar trīs sudraba medaļām novērtēti kuiļa ilkņi un četras sudraba medaļas piešķirtas staltbrieža ragiem, un četras bronzas medaļas piešķirtas par kuiļa ilkņu trofejām. Jānis Allis atzina, ka viņam medības ir īpaša aizraušanās un sports, līdz ar to lielu daļu sava brīvā laika viņš pavada mežā.
Zelta vērtējums šogad tika piešķirts piecām trofejām, tās saņēma divi meža kuiļu ilkņu trofeju īpašnieki, viens no tiem Gatis Holodņikovs (MK "Auce"), divi staltbriežu ragu īpašnieki Guntis Šēfers (zs "Strēles" MK) un Vadims Muhins (MK "Zebrene"), kā arī āpša trofejas īpašnieks Mārtiņš Augusts (MK "Bēne"). Jānim Allim (MK "Zebrene", MK "Naudīte"), kā meža kuiļa ilkņu trīs sudraba trofeju īpašniekam, pievienojās arī Mārtiņš Augusts (MK "Bēne"), saņemot par meža kuiļa ilkņu trofeju sudraba medaļu, turklāt bronzas medaļniekiem par meža kuiļa ilkņiem Jānim Allim, kā trofeju skaita līderim, piebiedrojās Aldis Lerhs (MK "Lielauce"), Arvils Roze (MK "Bēne") un Jānis Beišins (MK "Rītausma").
Par stirnu āža ragu trofejām tika piešķirtas divas sudraba medaļas, - Aldim Kalniņam (MK "Auce") un Andrim Kļavam (MK "Bēne"). Pārējie stirnu āža ragu trofeju īpašnieki tika pie bronzas medaļām: Jānis Beišins (MK "Rītausma"), Aldis Lerhs (MK "Lielauce") Renārs Valters (zs "Strēles un MK "Vecauce"), Ģirts Ozoliņš (MK "Ozols").
Staltbriežu ragu trofejas ar sudraba medaļām kopumā tika novērtētas 13 trofejas, bet 11 staltbriežu ragu trofejas tika novērtētas ar bronzas medaļu. Marats Upenieks (Marata Upenieka IMI un zs "Strēles" apvienotie MK) par nomedītajiem staltbrieža ragiem saņēma divas bronzas un vienu sudraba medaļu, pie vairākām medaļām tika arī Renārs Valters (zs "Strēles" MK un MK "Vecauce"), kura staltbrieža ragu trofejas tika novērtētas ar vienu sudraba un vienu bronzas medaļu. Pārējās sudraba medaļas pie staltbriežu ragu trofeju dēlīša stiprinās Valts Vingris (MK "Bēne"), Helmuts Ozoliņš (MK "Ozols"), Leonīds Barvidis (MK "Lielauce"), Jānis Sagaidags (MK "Naudīte"), Aldis Lerhs (MK "Lielauce"), Dainis Alksnis (MK "Lielauce") un Edvīns Laimiņš (MK "Biksti"). Prieks par bronzas staltbrieža ragu trofejām bija Aldim Kalniņam (MK "Auce"), Egilam Bušam (MK "Ozols"), Jurim Žodziņam (LLU MK), Elmāram Sticenko (MK "Bēne"), Artūram Butkus (MK "Lielauce"), Kristapam Freimanim (MK "Ozols"), Alvim Vāceram (MK "Lielauce"), Marekam Reisam (MK "Lielauce") un Guntim Šēferam (zs "Strēles" MK).
Īpašu uzmanību izpelnījās arī Mareka Reisa (MK "Lielauce") vilka trofeja, kas ieguva bronzas medaļu, kā arī staltbrieža izbāzenis, ko nomedījis Staņislavs Jankovičs (MK "Naudīte"), kas starp staltbrieža ragu trofejām izskatījās patiešām iespaidīgi un krāšņi, kas mednieka mājā noteikti ieņem goda vietu, bet medniekiem vien zināms, ka to oficiāli nevērtē kā trofeju, jo nav iespējams pārbaudīt visus parametrus, bet, novērtējot to pirms izbāzeņa veidošanas, būtu saņēmis sudraba medaļu.
Medniekus un viņu ģimenes arī šogad ar teatrāli atraktīvu apsveikumu sveica amatierteātris "Bēne", iestudējot īpašu izrādi "Medības", turpinot pagājušā gadā iesākto tēmu, lai noskaidrotu, kā klājas medniekiem - senioriem, kuriem veselība vairs neļauj, bet sirds liek doties medībās.
Tāpat klātesošos ar muzikālu sveicienu uzmundrināja brass band "Auce" Anda Āboliņa vadībā, turklāt Andris Egils Āboliņš sveica medniekus un viņu draugus ar taures skaņām medību melodijās. Mednieku svētku vadītājs, pašvaldības izpilddirektora vietnieks Guntis Šēfers aicināja medību laikā ne tikai doties mežā pēc trofejām un gaļas, bet arī sargāt un kopt medību tradīcijas, atceroties par pareizu un mērķtiecīgu medījamo dzīvnieku populācijas apsaimniekošanu un selektīvo medību principu ievērošanu. Jānis Baumanis pēc trofeju vērtēšanas norādīja, ka kopējais trofeju vecums Auces novada II Mednieku svētku izstādē "Kur Tavi ragi" ir septiņi gadi, atzīmējot, ka trofejas varēja kļūt par vēl labākām trofejām, nomedījot vēlāk, apmēram, pēc trīs gadiem. "Trofejas ir uzskatāmas par vērtīgu zinātnisko materiālu, kas sniedz informāciju par populāciju stāvokli, pierādot, ka nekvalitatīviem dzīvniekiem nekad labu trofeju nebūs. Šādās izstādēs tiek parādīta cieņa nomedītajiem dzīvniekiem," tā Jānis Baumanis savu nostāju paudis jau iepriekš.
Tā kā plānots, ka arī turpmāk tiks rīkoti Auces novada Mednieku svētki, visiem medniekiem vēlam: "Ne spalviņas!" Uz tikšanos nākamgad, un lai visos medību klubu kolektīvos valda īsta draudzību, apdomīgs azarts, neaizmirstot jauno mednieku izglītošanu un medību tradīciju kā kultūrvēsturiska mantojuma popularizēšanu! Jāpiemin, ka tieši jaunā paaudze ir medību tradīciju turpinātāja nākotnē, īpašs prieks par jaunāko II Mednieku svētku dalībnieku Robertu Eduardu Graudiņu, kurš, vairākās paaudzēs mantojot mednieka azartu, neskatoties uz laikapstākļiem, dodas mežā kā dzinējs.
Medību trofejas, kas tika iesniegtas vērtēšanai, Auces novada Kultūras centrā varēs apskatīt izstādē vēl līdz 27.februārim. Darba dienās no plkst.10.00 līdz plkst.18.00, 27.februārī no plkst.10.00 līdz plkst.13.00.