Banner 980x90

Vecauces ev.lut. baznīcā atklāja Mākslas telpu un piemiņas stendu

Foto: auce.lv
Foto: auce.lv
"Baznīcu nakts" burvību 10.jūnija vakarā piedzīvoja arī Vecauces evaņģēliski luteriskā baznīca, jo baznīcas apmeklētājiem durvis oficiāli vēra jaunā Mākslas telpa, kur mājvietu radušas grāmatas un dažādas vērtīgas lietas, kas glabā saikni ar labi zināmiem auceniekiem un notikumiem novadā, pilsētas informācijas portāls Dobele24.lv uzzināja Auces novada pašvaldībā. 

10.jūnija vakarā lija un laiks bija ļoti drēgns, taču vairāki desmiti cilvēku bija mērojuši ceļu, lai piedalītos Vecauces evaņģēliski luteriskās baznīcas Mākslas telpas un piemiņas stenda vācu karavīriem, kas tika atrasti baznīcas teritorijā, atklāšanā. Īpašu noskaņu radīt palīdzēja Ilgonis Januzis, ievijot karavīru dziesmas akordeona ritmiski smeldzīgā skanējumā.
 
Mākslas telpā apskatei tiek piedāvātas vairākas unikālas ekspozīcijas: Jadvigas Kupčes grāmatu un personīgo lietu ekspozīcija, kantātes "Dievs Tava zeme deg" vārdu autora Andreja Eglīša ekspozīcija, izcilā flamenko ģitārista Andreja Kārkliņa un režisora Kārļa Pamšes simtgades ekspozīcijas, kā arī vēstures liecības kultūras notikumiem Dievnamā, Vecauces pilī un Aucē un Vecauces Pūtēju orķestra vadītāja Arnolda Sabuļa personiskās notis. Lai izbaudītu to auru, kas valda Mākslas telpā, un iepazītos ar bagātīgo vēstures mantojumu, kas tur glabājas, uz turieni jādodas pašam, kur noteikti varēs atrast atpazīstamu un dvēselei siltu atmiņu stāstu. Jāpiemin, ka uz Mākslas telpu nu ved jaunas kāpnes, par ko parūpējies senlietu krājējs Kosts Žasins, arī piemiņas stends veidots Kosta Žasina rokām. 

Šķiet, ka "Baznīcu nakts" ietvaros ikvienā baznīcā valdīja īpaša gaisotne, senatnīgums, pazemība un prieks mijās ar pārdomām, ka arī pēc "Baznīcu nakts" baznīcu durvis ir atvērtas, lai atvērtu mūsu sirdis gaišākai rītdienai.

Taču Vecauces evaņģēliski luteriskā baznīca "Baznīcu naktī" īpaši aicināja atcerēties pagātni. Vecauces evaņģēliski luteriskā baznīca celta jau tālajā 1667.gadā, taču jau pēc 62 gadiem baznīcas tornī iespēra zibens, un tā nodega, atkal atjaunota tika 15 gadu laikā. Otrā pasaules kara laikā baznīcā ir bijis hospitālis, vēlāk izmantota zirgu staļļa vajadzībām, un 1945.gadā baznīca atkal sākusi darboties. Iepazīstoties ar remontu gaitu gadusimteņu griežos, šķiet Vecauces evaņģēliski luteriskā baznīca vienmēr tikusi "uzcelta no pelniem", pēc vērienīgā remonta, kas ildzis 20 gadus pagājušā gadsimta vidū, šovasar baznīcā beidzot ievilkts ūdens un kanalizācijas sistēma, kas arī nesusi līdz baisu atklājumu, kad tika izraktas 32 vācu karavīru mirstīgās atliekas kopā ar viņu personīgajām mantām. Tagad šīs vācu karavīru personiskās mantas apskatei izvietotas piemiņas stendā pie baznīcas, pulkstenis, ķemmīte, ķivere un citas lietas nu atkal izceltas saulītē, neļaujot aizmirst par tā laika traģiskajiem notikumiem, kad svešumā krita tūkstošiem vācu karavīru.

Vecauces evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Māris Druva rakšanas darbus bija iemūžinājis video stāstā, līdz ar to "Baznīcu nakts" apmeklētāji varēja paši savām acīm redzēt vēsturisko mirkli, kā tiek atrasti un atrakti vācu karavīru apbedījumi. "Ja mēs nebūtu vilkuši to ūdensvadu, tad tie karavīri tur gulētu vēl 72 gadus vai vairāk. Tā tas sagadījās un tas ir ļoti nozīmīgi." Kareivju mirstīgās atliekas nu ir ceļā uz Vāciju, kur tiks atpazītas un pārapbedītas. 

Vecauces evaņģēliski luteriskajā baznīcā pārsteigumi turpinājās arī 11. jūnijā, kad Jauniešu koris "BALSIS" diriģenta Inta Teterovska vadībā klātesošos priecēja ar EXAUDI NOS koncertprogrammu, kur, dzejniecei Inesei Zanderei klātesot, tika atskaņots Raimonda Paula cikls "Dziesmas par Latvijas upēm". 
 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)